Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach

Narodowe czytanie Juliusz Słowacki "Balladyna"

Utworzono dnia 08.09.2020

Akcja pn. „Narodowe Czytanie” zainicjowana przez parę prezydencką odbywa się corocznie na początku września. Sytuacja epidemiczna w naszym kraju spowodowała ograniczenie rozmachu działań propagujących arcydzieła polskiej literatury pięknej. W DPS w Ryżkach tegoroczna edycja czytania fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbyła się w zmienionej formule. Otóż lektorzy, czyli przedstawiciele władz lokalnych oraz pracownicy instytucji kulturalno-oświatowych spotkali się w świetlicy w Dąbiu, aby nagrać przebieg „Narodowego Czytania”. Po opracowaniu materiału filmowego, przekazano go do DPS, a w dniu 4 września 2020 r. odbyła się oficjalna prezentacja video.

Prowadzone od początku września prace remontowe w placówce wymusiły konieczność zorganizowania spotkania z literaturą pod gołym niebem. Prezentacja filmu odbyła się w plenerze, przy budynku tymczasowej Kaplicy Domu. Pod ścianą ustawiono ekran do projekcji, podłączono sprzęt nagłaśniający, przygotowano miejsca dla publiczności – mieszkańców i pracowników sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi. Gościem honorowym była Pani Alicja Śledź – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i jednocześnie inicjatorka akcji „Narodowego Czytania” w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach.

Atrakcję wydarzenia stanowiła teatralna interpretacja kluczowych scen sztuki Słowackiego. Aktorzy Teatru UWAGA, ubrani w kostiumy z epoki zaprezentowali trzy scenki utrzymane w konwencji pantonimy. Widzowie zobaczyli więc Wdowę – matkę dwóch córek, Aliny i tytułowej Balladyny. Pierwsza z nich – dziewczęca, niewinna i delikatna, ubrana była w białą zwiewną sukienkę, z wiankiem z polnych roślin we włosach. Druga – jej przeciwieństwo: wystrojona w balową suknię z połyskującego materiału, z kolorowym wiankiem na głowie, dumna, ambitna i zazdrosna dziewczyna bez skrupułów. Kirkor, rycerz i przyszły król dokonał wyboru wybranki. To Alina przypadła mu do gustu, jej więc ofiarował czerwoną różę jako symbol swej miłości. Urażona duma odrzuconej Balladyny stała się zalążkiem okrutnej zbrodni. W kolejnej scenie dziewczęta zbierają leśne maliny, gdyż zgodnie z umową, ta z nich, która pierwsza uzbiera dzban owoców zostanie ostatecznie żoną Kirkora i królową. W głowie Balladyny zrodziła się myśl, jak najszybciej i skutecznie osiągnąć cel – pozbyć się rywalki. Zabija więc siostrę. Balladyna zostaje królową okrutną, bezlitosną, naznaczoną jednak piętnem zbrodni w postaci czerwonej plamy na czole. Morderczynię spotyka jednak zasłużona kara – ginie rażona gromem. Dopełnieniem historii o dwóch siostrach z malinami były przerywniki muzyczne w wykonaniu Marka Śpiewaka.

Nasz gość – Pani Alicja, wyraziła wiele pozytywnych opinii. Duże wrażenia na całej publiczności zrobił występ muzyczny, ale również oprawa teatralna, kostiumy, rekwizyty, gra aktorska oparta na ruchu, gestach, pozie ciała, mimice aktorów, a nawet sceneria plenerowa. Jedynym mankamentem był brak bezpośredniej obecności osób czytających. Video nie zastąpi słowa czytanego przez lektorów na żywo. Miejmy nadzieję, że „Narodowe Czytanie” w przyszłym roku odbędzie się w tradycyjny sposób.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 10

W poprzednim tygodniu: 85

W tym miesiącu: 123

W poprzednim miesiącu: 276

Wszystkich: 19800

Pogoda