Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach

Historia

Czcionka:

Historia Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach

Nasz Dom Pomocy Społecznej zlokalizowany jest we wsi Ryżki, w powiecie łukowskim, 
w województwie lubelskim. Miejscowość ta jest położona przy trasie Łuków- Żelechów, 
w odległości około 6 km od Łukowa. Siedziba nasza zlokalizowana jest na terenie zabytkowego zespołu parkowo-dworskiego. Grunty, na których znajduje się Dom Pomocy Społecznej to posiadłości, które dawniej należały do Jerzego Zawadzkiego, dziedzica
Ryżek.

Po wyzwoleniu ziemi łukowskiej majątek Ryżki rozparcelowano. Na ziemiach przejętych przez Skarb Państwa, w 1944 r. utworzono małe Państwowe Gospodarstwo Rolne, które prowadziło działalność usługową w zakresie remontów i naprawy sprzętu rolnego oraz w mniejszym zakresie – produkcję roślinną i zwierzęcą.

W 1946 r. dworek rodziny Zawadzkich został wyremontowany, zmodernizowany i zaadaptowany
w celu utworzenia Domu Opieki dla dorosłych. W 1949 r. pozostałe obiekty przeznaczono na budynki gospodarcze do użytku przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. W tym samym roku, 13 września przyjęci zostali pierwsi pensjonariusze. Byli to ludzie starsi i bezdomni. W okresie powojennym nie brakowało osób schorowanych i samotnych. Początkowo warunki mieszkalne były niezwykle ciężkie. Placówka dysponowała tylko 7 salami mieszkalnymi, w których musiało się zmieścić aż 40 mieszkańców. W DPS-ie brakowało wody i prądu. Opiekę nad mieszkańcami w tych trudnych warunkach sprawowały siostry zakonne. Na użytkach rolnych otaczających dawny dworek  mieszkańcy i pracownicy DPS uprawiali rośliny. W gospodarstwie rolnym prowadzono hodowlę zwierząt.

W 1970 r. osoby dorosłe przeniesiono do innych placówek opiekuńczych, a w Ryżkach powstał Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci (z upośledzeniem fizycznym i umysłowym). Pierwszych wychowanków przyjęto w dniu 18 czerwca 1970 r.

W latach 80-tych rozbudowano ośrodek, dostawiono dodatkowy pawilon mieszkalny. Do 1997 r. przebywało w tym domu 80 mieszkańców z niedorozwojem umysłowym w przedziale wiekowym od 16 - 45 lat.

2 stycznia 1992 roku na podstawie zarządzenia pełniącego wówczas funkcję dyrektora Ryszarda Świderskiego zmieniono nazwę placówki na Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach, którą nosi
do dnia dzisiejszego.

W 1999 roku, wraz z wejściem w zycie reformy administracyjnej Państwa, organem prowadzącym Dom stał się Powiat Łukowski. W latach 2000-2001 wybudowano kompleks trzech budynków mieszkalnych, a w okresie 2010-2011 poddano gruntownej modernizacji starsze części Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach w celu zapewnienia standaryzacji usług bytowych. dom posiada własna pralnię, oddaną do uzytku w 2005 roku.

20 stycznia 2012 roku Wojewoda Łubelski na podstawie decyzji PS-II.9423.1.1.2011 zezwolił Powiatowi Łukowskiemu na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, przeznaczonego dla 85 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie i 25 osób przewlekle psychicznie chorych na czas nieokreslony.

 

Dyrektorami Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach byli:

  1. Olszewski Stanisław
  2. Czuba Stanisław
  3. Dziadura Marian
  4. Terlikowska Danuta
  5. Kowalik Bogusław
  6. Wicherek Ryszard
  7. Świderski Ryszard
  8. Mościcka Urszula
  9. Pogodziński Wojciech (aktualny dyrektor)

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Pogoda