Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach

NIEPRZETARTY REJS Giżycko 14-17 czerwca 2021

Utworzono dnia 19.07.2021

Sytuacja pandemiczna wpłynęła na funkcjonowanie DPS i prowadzoną przez placówkę terapię, znacznie ograniczając wyjazdy mieszkańców i kontakty społeczne. Tegoroczne łagodzenie obostrzeń, akcja szczepień przeciw Covid-19 umożliwiły skorzystanie przez mieszkańców z letniego wypoczynku na Mazurach. 16 podopiecznych uczestniczyło w Nieprzetartym Rejsie na jeziorze Kisajno w Giżycku.

14 czerwca ryżkowska ekipa wyruszyła autokarem w drogę. Przed południem zrobilismy dłuższy postój przeznaczony na "rozprostowanie nóg" i posiłek.

Mazury przywitały nas piękną słoneczną pogodą. W ośrodku Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych niewiele się zmienilo, więc chłopcy czuli się swojsko. Rozlokowaliśmy się w domkach letniskowych, a po obiedzie większość grupy wypłynęła żaglówkami na krótki rejs po jeziorze. Pierwszy dzień pobbytu minął szybko, zwłaszcza że zmęczenie po podróży dało o sobie znać.

Następnego dnia niemal wszyscy trenowali pływanie na łódkach. Na wieczór natomiast zaplanowano integracyjne grillowanie, połączone z artystycznymi prezentacjami. To stały punkt programu Nieprzetartego Rejsu. Występy grup są okazją do lepszego poznania uczestników, wymiany doświadczeń, ale także szansą na dobrą zabawę i śmiech. Grupa z Ryżek wystąpiła z pantonimą "Balladyny", wykorzystaliśmy bowiem spektakl przygotowany na ubiegłoroczne Narodowe Czytanie. Publiczność w ciszy i skupieniu, z ogromnym zainteresowaniem obserwowała występ aktorów z Ryżek. Widzowie podziwiali kostiumy i grę aktorską, wymieniali uwagi o podkładzie dźwiękowym i rekwizytach, jednym słowem wszyscy byli pod wrażeniem widowiska.

Kolejnego dnia odbyły się regaty, czyli wyścigi żagłówek. Niepełnosprawni uczestnicy aktywnie wspomagali swoich sterników, wykonując wszystkie ich polecenia, najlepiej jak potrafili.Mieszkańcy DPS stanowili załogę jednej dużej łódki, tzw. DZ-y oraz 2 mniejszych typu sasanka. Załogą DZ-ty opiekowała się Kasia, na sasankach płynęły zespoły Joli i ks. Sylwestra. Dyrektor z resztą chłopców kibicowali załogom na brzegu.

Po regatowych zmaganiach i jak zwykle pysznym obiedzie, mieszkańcy z Ryżek mieli czas na relaksujący rejs tramwajem wodnym. Najpierw z jeziora Kisajno kanałami przepłynęliśmy na Niegocin, a po opłynięciu kapitanatu i plaży miejskiej zwiedzaliśmy Giżycko, płynąc kanałami przez miasto.Sternicy łodzi opowiadali przy okazji ciekawostki związane z mijanymi obiektami (np. krzyż św. Brunona, restauracja na wodzie, most obrotowy na Kanale Łuczańskim).

Jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem organizatorzy przewidzieli atrakcję - dyskotekę w hangarze z koncertem na żywo. W repertuarze wykonawców znalazły się zarówno piosenki żeglarskie, jak i popularne szlagiery.

Ostatniego dnia pobytu jeszcze przed śniadaniem zapakowaliśmy bagaże do autobusu, a po posiłku wszyscy stawili się na przystani na uroczystym zakończeniu imprezy. Najważniejszym momentem, na który wszyscy czekali było ogłoszenie wyników regat, wręczanie pucharów, dyplomów i nagród za osiągnięcia żeglarskie i występy artystyczne. Ostatecznie ekipa z Ryżek przywiozła aż 3 puchary: za zajęcie I miejsca w prezentacjach artystycznych, a w regatach - za III miejsce w klasie DZ i za zajęcie I miejsca w klasie sasanka. Nasza radość była więc ogromna.

Po powrocie uczestnicy Nieprzetartego Rejsu z dumą pokazywali puchary, dyplomy i otrzymane upominki. Wspomnienia z Giżycka bedą tematem rozmów przez długi czas, nawet do przyszłego lata.

Nieprzetarty Rejs Giżycko 14-17 czerwca 2021

Utworzono dnia 21.07.2021, 09:58

Zdjęcia prezentują uczestników podczas pobytu, pływanie na żagłówkach, występ artystyczny oraz ceremonię rozdawania nagód

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 12

W poprzednim tygodniu: 70

W tym miesiącu: 153

W poprzednim miesiącu: 351

Wszystkich: 19554

Pogoda